Yazılım | Örnek Uygulamalar | Destek | İletişim

 

Yazılımın çalıştığı bilgisayar sisteminde hassas zaman senkronizasyonu gerçekleştirmesini sağlamaktadır. SYNC ayrıca kontrol merkezi olarak görev yapmaktadır...

 

NTP (Network Time Protocol)

Bilgisayarların iç zaman saatlerinin çözünürlüğü iyi değildir. O yüzden zaman içinde sapma yaşanabilmektedir. Bilgisayarın saatini ayarladıktan belli bir süre sonra bu sapma gözlemlenebilir. Endüstriyel boyutta veri toplama sürecinde, toplanan verilern zaman damgalarının doğru ve hassas olması önem taşımaktadır. Durum böyle olunca veri toplayan sistemin saatinin sürekli güncel tutmak için güvenilir bir kaynaktan senkronizasyon ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kaynaklardan bir tanesi dünya üzerindeki NTP (Network Time Protocol - Ağ Zaman Protokolü) suncularıdır. Bu sunucular, NTP protokolü vasıtasiyla bir atom saatinin (hidrojen veya sezyum) bilgilerini istemcilere yayınlamak için kullanılır.

NTP, değişken gecikmeye sahip paket anahtarlamalı ağlar üzerindeki bilgisayarların saatlerinin eş zamanlanmasının sağlanması için kullanılan bir protokoldür. NTP, Kullanıcı Datagram Protokolünü (UDP) kullanmaktadır. SYNC; NTP protokolünü kullanarak zaman senkronizasyonu yapabilir. Dolayısıyla NTP zaman senkronizasyonun kullanılabilmesi için 123 nolu portun açılması gerekmektedir.

SYNC  belirtilen “yenileme aralığı” periyotlarında  saat senkronizasyonunu gerçekleştirir. Örneğin yenileme aralığı 300 saniye girilmişse, her 5 dakikada bir saat senkronizasyonu gerçekleştirilir. (NOT: Senkronizasyon için sanayi zaman standardı 5 dakikada 1 olarak belirlendiği ifade edilmektedir.) Süreklilik seçeneğinin seçilmesi, zaman senkronizasyonunun gerçekleştirileceği sunucu ile belirli bir denemede bağlantının sağlanamaması halinde, programın sunucuyu değiştirmesini (listedeki bir sonraki sunucuya otomatikman geçmesini) sağlamaktadır.

Dünya üzerinde etkin bir şekilde NTP güncelleme yapmak amacıyla genel kullanıma açık bir şekilde hizmet veren NTP sunucuları listesi yazılıma programlanmıştır. Kullanıcı bunlardan herhangi birini sabit NTP sunucusu olarak seçebileceği gibi, sunuyucu karşıdan gelen tepkiye göre otomatik olarak değiştirmesi de sağlanabilir.

Programa ayrıca RFC868 ve RFC8767 protokollerini kullanarak internet üzerinden zaman senkronizasyonu yapabilmektedir. RFC868; ARPA internet topluluğunun oluşturduğu bir standarttır. Bu protokol, saha bağımsız ve bilişim cihazları tarafından okunabilen bir zaman bilgisi sunmaktadır. RFC867 ise, yine ARPA internet topluluğu tarafından oluşturulan ve Gündüz Zaman Protokolü olarak adlandırılan bir zaman senkronizasyon protokolüdür.

Güvenlik nedeniyle port açma sıkıntısı yaşayan konumlar için en basit anlamda internet üzerinden zaman senkronizasyonunun yapılabilmesi için programa bir seçenek daha eklenmiştir. WEB senkronizasyonu adı verilen bu seçeneğin çalışabilmesi için standart Port 80’in açık olması yeterlidir. Fakat en az hassas olabilecek senkronizasyon seçeneğinin WEB senkronizasyonu olduğu unutulmamalıdır.