Yazılım | Örnek Uygulamalar | Destek | İletişim

 

LOGGER verileri belirli aralıklarla değer ve zaman damgası olarak veri-tabanına loglayan zaman-tabanlı bir sistemdir....

Yedekli Sistem Ve Veri Güvenliği

MAESTROsystems ile veri toplanacak ortamlarda, tesisde bilgisayar sistemlerini ve iletişim, saklama birimi gibi bileşenleri barındıran mini bir Veri Merkezi oluşturulması gerekmektedir. Dakika ve hatta saniyeler mertebesinde veri toplama ihtiyacı nedeniyle, sistemlerin 7*24 sürekli çalışabilmesi, hatasız çalışması önem taşımaktadır. Dolayısıyla “veri kaybı” riskini en aza indirebilmek için MAESTROsystems’in yedekli kullanılması önem taşımaktadır ve iki veri toplama sisteminin birbirlerinin yedeği olacak şekilde kurulmasını tavsiye etmekteyiz. Sistem, düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarda rahatlıkla çalışabildiği için, yedek bir bilgisayar olarak eski bir Windows XP kasa kullanılabilir.

Güç yönetimi ve ağ bağlantılarınıda farklı kanallardan yedeklilik ve ağ güvenliği, yedeklilik açısından önem taşımaktadır. Veri toplama sistemlerinin kesintisiz hizmet verebilmenin ilk adımı güç kaynaklarını yedeklemekle başlamaktadır. Özellikle ana bilgisayar olmak üzere, güçlü bir kesintisiz güç kaynağı (UPS) ile desteklenmelidir.

Diğer yandan fiziksel erişimlerde yetkilendirme ve görüntülü gözetleme de veri kaybının azaltılmasına yardım edecektir. Veri toplayan bilgisayarlara giriş çıkışlarının belli bir yetkilendirme ile yapılması, yetkisiz çalışanların buraya erişmelerinim engellenmesi gibi kısıtlamalar mutlaka uygulanmalıdır.

MAESTROsystems paketleri insan müdahalesi en az olacak şekilde geliştirilmiştir. Arıza ve problem durumlarını açıklayan renk göstergeleri ve uyarı e-postaları gönderebilme özellikleri ile donatılmıştır. Yine de her endüstriyel sistemde olduğu gibi, tesiste görevlendirilecek bir çalışanın sistemi belirli aralıklarla izleyip, renk göstergeleri ve e-postalar ile gelen arıza uyarılarına anında müdahale etmesi önem taşımaktadır.

Çevre şartlarının kontrol altında tutulması, yangına karşı duman algılama gibi erken uyarı sistemleri yedeklilik açısından alınması gereken profesyonel tedbirler arasında bulunmaktadır.

Yedekli çalışan kuruluşlar, ayar değişiklikleri ve bakım sırasında da veri kaybı yaşamazlar. Toplanan veriler ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılması gerektiğinde, değişikliği önce yedek bilgisayarda yapıp, test ettikten sonra ayarların ana bilgisayara aktarılması kolaylıkla sağlanabilir.

Yedekleme yapılmaması durumunda herhangi bir güç kaynağı sorununda veya bakım çalışması sırasında bütün sistemlerin geçici olarak kapatılması gerekecen ve dolayısıyla veri kayıpları ortaya çıkacaktır.