Yazılım | Örnek Uygulamalar | Destek | İletişim

 

LOGGER'ın topladığı verileri arzu edilen CSV formatına dönüştürülmesi ve e-posta ve FTP ile arzu edilen adreslere iletilmesi amacıyla hazırlanmış özel bir yazılımdır...

 

E-Posta ve FTP

Kullanıcı FCMASTER'in e-posta özelliğini kullanarak, düzenlenen verilerin e-posta ile belirli bir adres listesine gönderilmesini sağlayabilir. E-Posta özelliği kullanılarak, herhangi bir uca ait tanımlanmış herhangi bir veri bilgisinin, herhangi bir e-posta adresine gönderilmesi sağlanabilir. Kullanıcı, verilerin gönderileceği e-posta adresleri FCMASTER'in e-posta sekmesinde bulunan tabloya girebilmektedir. Girilen e-posta adresi intendiği anda aktif veya pasif hale getirilebilmektedir. Eğer e-posta adresinin önündeki bu sütun işaretlenmez ise, veriler o e-posta adresine gönderilmeyecektir. Kullanıcı yukarı ve aşağı oklar yardımıyla e-posta adreslerinin sırasını değiştirebilir, EKLE tuşu yardımıyla listeye yeni bir e-posta adresi ekleyebilir ve SİL tuşu yardımıyla listede bulunan bir e-posta adresini silebilir.

SMTP Ayarlarında, kullanılacak SMTP sunucusu ile ilgili ayarlar yapılmalıdır. Bu ayarlar arasında sunucunun adresi, e-posta adresi, kullanıcı adı, şifre ve port numarası bulunmaktadır. Eğer sunucu Secure Socket Layer’i (Güvenli Yuva Katmanı) destekliyorsa, SSL kullan seçilmeli, ayrıca oturumu açan kullanıcını yetkilendirme kullanılacaksa Varsayılan Yetkilendirme seçeneği kullanılabilir.

FCMASTER, aşağıdaki e-posta gönderme yöntemlerini kullanabilmektedir:

• SystemNet; normal SMTP sunucusu üzerinde e-posta gönderilmesi,
• MSOutlook; sistemde yüklü ve ayarlanmış MSOutlook’u kullanarak e-posta gönderilmesi,
• NETSmtp; WEB e-posta servislerini (Hotmail, Yahoo, Gmail) kullanarak e-posta gönderilmesi.

NETSmtp’nin kullanılması durumunda Hotmail, Yahoo ve Gmail ayarları otomatik olarak yapılabilir. Bunun için otomatik ayarlar bölümünde kullanılacak servis seçilip (Hotmail, Yahoo ve Gmail), tek bir ayar tuşuna basılması yeterlidir. Bu durumda sadece e-posta adresi, kullanıcı adı ve şifreyi girmek yeterli olacaktır.

Diğer taraftan, Kullanıcı ftp veya peer-to-peer yöntemleri kullanılarak kullanarak, verilerin istenen adreslere gönderilmesini sağlayabilir. Özellikle TEİAŞ son aylarda verilerin FTP ile iletilmesini talep etmektedir. FTP dosya aktarım iletişim kuralı, (İngilizce: File Transfer Protocol; FTP), bir veri yığınını ASCII, EBCDIC ve binary- bir uç aygıttan diğerine iletimi için kullanılmaktadır. P2P ise Peer-to-peer’in kısaltmasıdır. Peer eş, denk demektir. İki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşmak için kullanılan bir ağ protokolüdür. FCMASTER her iki yöntemle verileri bilgisayarlar arasında transfer edebilmektedir. Verilerin gönderileceği adresler FCMASTER'ın FTP sekmesinde bulunan tabloya girilmelidir. Girilen ftp adresleri gerektirğinde aktif veya pasif hale getirilebilir.

FCMASTER kullanılarak; tek bir yazılım kullanılarak çok sayıda tesisin verileri farklı FTP ve E-Posta e-posta adreslerine gönderilmesi sağlanabilir.

Diğer Kaynak Sayfalar
FTP İle TEİAŞ'a Veri Transferi